poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Flakpanther Coelian

Od dłuższego czasu interesował mnie temat niemieckiego"Coeliana", czyli Flakpanzera na podwoziu czołgu Panther, wyposażanego w sprzężone dwa szybkostrzelne działka 3,7cm w zupełnie nowej i nowatorskiej wieży. W rzeczywistości pojazd ten doczekał się jedynie drewnianej makiety wieży na podwoziu czołgu Panther Ausf. D który to służył za pojazd doświadczalny w zakładach projektowych.

Makieta wieży pojazdu "Coelian" - 1943 - Aj-press Panther vol.7

Dostępne modele bazują na kadłubie Ausf.G, przedstawiając pojazdy popularnie zwane "Panzerwaffe '46", czyli broń pancerną która mogłaby wejść do służby gdyby wojna trwała dłużej. Wykorzystam fakt, że pojazdy prototypowe, lub testowe bazowały na wczesnych wersjach kadłubów i stworzę hybrydę takiego pojazdu, który mógłby w ilości, jednej czy dwóch sztuk, pojawić się wczesnym latem '44 roku  na froncie w ramach testów bojowych. Coś jak słynne "Dicker Maxy", czy Stuer Emil.

Do dyspozycji mam nieco zdekompletowany zestaw DML serii Premium, w sam raz do mojego projektu. Wieżę pozyskam ze starego modelu firmy Gunze. Model przedstawiać będzie fikcyjny pojazd prototypowy - latem '44 roku na froncie wschodnim.

RSO/01 - paka

Paka niemal gotowa:


Pierwsza przymiarka szoferki:ZiS-44 - sanitarka

Pomału zbieram materiały do kolejnej sowieckiej ciężarówki. Tym razem na warsztat trafi ZiS-44 w wersji sanitarnej. Na rynku można dostać tylko słabej jakości modele wschodnich producentów. Ten sam zestaw przepakowuje wiele firm, jak Zvezda czy Eastern Express. Mój zestaw pochodzi z Ukraińskiego SDS'u.


Bardzo ciekawy pojazd, za to zestaw już mniej. Mocno uproszczone detale i ogólnie przeciętne wykonanie. Zapowiada się dużo pracy.

niedziela, 4 sierpnia 2013

RSO/01 - burty

Prace postępują. Z balsy dla modelarzy RC wykonałem burty. Okucia i nity to praca własna z płytek hips, metalowe mocowania i zatrzaski z blaszi Royala.